Go Back

Baba Ganoush med Øl og Valnødder

Dejlig velsmagende Baba Ganoush
5 fra 4 stemmer
Ret Tilbehør
Køkken Europæisk, vegetar
Antal 0

Ingredienser
  

  • 2 stk store auberginer
  • 2 spsk olivenolie
  • 3 spsk øl helst en lys øl
  • 2 spsk tahin sesampasta
  • 2 fed hvidløg finthakkede
  • 1 spsk citronsaft
  • 1/2 tsk spidskommen
  • Salt og peber efter smag
  • 50 g valnødder grofthakkede
  • 1 spsk hakket frisk persille til pynt
  • 1 stk rød chili, hakket valgfrit, til pynt

Sådan gør du
 

Forbered auberginerne:

  • Forvarm ovnen/grillen til 220°C.
  • Prik små huller i auberginerne med en gaffel, og placer dem på en bageplade beklædt med bagepapir.
  • Pensl auberginerne med lidt olivenolie, og bag dem i ovnen/grillen i 35-40 minutter, eller indtil de er helt møre og skindet er rynket og sortnet lidt.

Fjern skindet:

  • Tag de bagte auberginer ud af ovnen, og lad dem køle af i et par minutter.
  • Når de er kølige nok til at håndtere, skær dem på langs og skrab det bløde indre ud med en ske. Kassér skindet.

Blend ingredienserne:

  • I en foodprocessor eller blender, kom det udskrabede auberginekød, finthakket hvidløg, tahin, citronsaft, spidskommen og øl. Blend indtil du får en glat og cremet konsistens. Hvis blandingen er for tyk, kan du tilføje en smule mere øl eller vand for at opnå den ønskede konsistens.
  • Smag til med salt og peber.

Pynt og servering:

  • Overfør Baba Ganoush til en serveringsskål.
  • Drys de grofthakkede valnødder over, og pynt med friskhakket persille. Hvis du har lyst, kan du også tilføje lidt chili for ekstra farve og styrke
  • Dryp eventuelt lidt ekstra olivenolie over toppen inden servering.

Noter

Opskrift nr 467
Har du prøvet opskriften?Lad os vide hvordan den var